Citybus.cz

AUTOBUSY - TROLEJBUSY - TRAMVAJE Dobré poledne. Dnes je Úterý, 25. Září 2018


Nový úsek metra V.A zrychlí dopravu na Letiště Václava Havla

26. 03. 2015 Témata: DP Praha, Hl. m. Praha, Linky PID

logo_dp_praha

V souvislosti s otevřením čtyř nových stanic metra V.A, které je plánováno na 6. dubna 2015 od 15:00, dojde s platností od 7. dubna 2015 ke změnám v dopravě směrem na Letiště Václava Havla Praha (LVHP). Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci se společností ROPID zkrátí dobu cestování autobusovou linkou č. 119, která bude nově ukončena u stanice metra A Nádraží Veleslavín.

Před zahájením provozu na lince metra A bylo letiště obsluhováno z centra města

Před zahájením provozu na lince metra A bylo letiště obsluhováno z centra města

Jízdní doba linky autobusu č. 119, která každý den přepraví na Letiště Václava Havla a zpět více než 14 tisíc cestujících, bude nově zkrácena na 15 minut (ze současných 21 minut). Zkrácením trasy ke stanici metra Nádraží Veleslavín bude linka méně negativně ovlivňována dopravním zatížením Evropské ulice. Spolu s otevřením nového úseku metra V.A také budou ve vybraných obdobích zkráceny intervaly na 5 až 6 minut ve špičce a na 7 až 8 minut o víkendech. Provoz bude organizován dle 2 základních rozsahů – letní a zimní provoz, vypouští se „polosezónní“ provoz. Nově bude také většina zastávek na lince č. 119 na znamení, což výrazně přispěje k plynulosti jízdy. Veškeré spoje na lince navíc budou zajišťovat nízkopodlažní autobusy.

Na linku číslo 119 jsou v současnosti nasazovány výhradně nízkopodlažní autobusy

Na linku číslo 119 jsou v současnosti nasazovány výhradně nízkopodlažní autobusy

„Zrychlení dopravy na Letiště Václava Havla je dlouhodobou prioritou hl. města Prahy. Nově se cestující dostanou z letiště do centra Prahy v kratším čase a díky zkrácení jízdy autobusem i pohodlněji. Na každý spoj metra A (mimo špičku) bude nově navazovat minimálně jeden autobus na letiště,“ uvedl Petr Dolínek, radní pro dopravu hl. m. Prahy.

„Chceme, aby Letiště Václava Havla bylo u nás i ve světě známé tím, že má rychlé a levné spojení s centrem do 30 minut. Jsme rádi, že nový úsek metra a návazné změny v autobusové dopravě přispějí ke zrychlení dopravy, kterou využívá celá třetina našich cestujících. Zároveň jsme se rozhodli k této změně také sami aktivně přispět. Proto počínaje 8. dubnem bude cestujícím u stanice metra Nádraží Veleslavín k dispozici naše asistenční služba, která jim bude pomáhat se zavazadly a směrovat je k zastávce autobusové lince č. 119,“ doplnil Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu a upřesnil: „Zároveň jsme navrhli a se zástupci Dopravního podniku a Rencar  jednáme  o modernější verzi linky č. 119.“

Linka číslo 100

Linka číslo 100 spojující letiště s linkou B

I po otevření nového úseku metra A bude možné nadále využít k přepravě na letiště linku č. 100 ze stanice metra B Zličín (16 minut) a nově také linku č. 191 ze stanice metra A Petřiny (24 minut) nebo stanice metra B Anděl (48 minut). V provozu zůstane také speciální linka AE (Airport Express), vedoucí k pražskému Hlavnímu nádraží. V nočních hodinách bude dopravu na LVHP zajišťovat autobusová linka č. 510 (trasa Na Beránku – Kačerov – I.P. Pavlova – Petřiny – Divoká Šárka – Letiště).

DPP spolu se zprovozněním nového úseku metra přeznačuje mapy, schémata a další součástí dopravního informačního systému ve stanicích a vozidlech MHD. O změně dopravy na LVHP budou cestující kromě těchto materiálů informovat také velkoformátové cedule ve dvou jazykových mutacích, umístěné ve stanici metra A Dejvická a na místě původní zastávky linky č. 119.

Linka AE

Linka AE zajištuje spojení letiště s centrem města a Masarykovým a hlavním nádražím

„Otevření čtyř nových stanic metra A znamená pro cestující a návštěvníky Prahy zejména zkvalitnění dopravy na severozápadě města, zrychlení a zkvalitnění dopravy na největší tuzemské letiště. Pro nás je to další krok k rozšíření a zkvalitnění sítě veřejné dopravy. Chápeme zároveň, že půjde o změnu v dopravě a bude potřeba, aby cestující měli veškeré informace. V prvních dnech po otevření tak budou na nových stanicích připraveni informátoři Dopravního podniku, kteří ochotně cestujícím poradí s dopravním spojením. Dopravní podnik zároveň vyměňuje grafiku informačního systému. Připravujeme také řadu informačních materiálů, kde bude změna dopravy na letiště vyznačena. Vznikne i speciální cizojazyčný propagační leták věnovaný změnám přepravy na letiště,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy.

DPP také nově umístí na seznamy stanic na lince metra A piktogram letadla k nové stanici Nádraží Veleslavín. Cestující budou za stanicí metra A Bořislavka upozorněni na přestup na autobus linky č. 119. DPP bude o změnách v dopravě informovat cestující na svých internetových stránkách www.dpp.cz. Na své webové stránky www.prg.aero zařadí informace pro pasažéry i Letiště Praha.

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Václava Havla v Praze


Přehled autobusových spojů na LVHP (od 7. 4. 2015):

· Linka č. 119 bude zkrácena do nové stanice metra A Nádraží Veleslavín.

· Linka č. 100 bude pokračovat na své stávající trase od stanice metra B Zličín.

· Speciální linka AE bude pokračovat na své stávající trase z Hlavního nádraží.

· Nově bude zavedena linka č. 191, jejíž trasa povede přes stanice metra A Petřiny a metra B Anděl.

· V nočních hodinách bude dopravu na LVHP zajišťovat autobusová linka č. 510 (trasa Na Beránku – Kačerov – I. P. Pavlova – Petřiny – Divoká Šárka – Letiště).

· Linka č. 179 již nebude ve své nové trase vedena na LVHP a v původní trase ji nahradí linka č. 191.

Autor: TZ-DPP # # Zobrazeno: 7,437x     _________
Jeden příspěvek v “Nový úsek metra V.A zrychlí dopravu na Letiště Václava Havla”


  1. Patrik Eger, 27 březen 2015 v 11:13

    Uvítal bych prodloužení linky 191 také o úsek Na Knížecí (B) - NA BERÁNKU dále u linky 125 také o úsek Smíchovské nádraží (B) - NEMOCNICE HOMOLKA důvodem je vylepšení dopravní obslužnosti a přestupní uzel.


Vložte příspěvek