WWW.CITYBUS.CZ  
        Autobusy ve filmu

zpracoval: © onvo

ODYSSEUS A HVĚZDY

> zpět

 
výroba: ČSSR, barevný
rok dokončení: 1975
typ filmu: dvoudílný sci-fi film
scénář: Ota Hofman
režie: Ludvík Ráža
v hlavních rolích: Gustav Bubník, Alois Švehlík, Jaroslava Obermaierová
další informace: České filmové nebe
x x x
autobus: 2 x Karosa ŠM-11, DP Praha
upřesnění: ev.č. 5508 a 5774 (oba z garáží Dejvice), bez označení linky
místo: ul. V Štíhlách na sídlišti Tempo v Praze 4



POPIS:

   Děj filmu se odehrává v Praze a na stavbě nového úseku dálnice. Právě na tomto místě, při odstřelu horniny, je nalezen "zázračný" kámen z vesmíru. Tento se dostává do rukou třináctiletého Míši a jeho kamaráda, kteří záhy objevují jeho podivné schopnosti. Rušení signálu naváděcího radaru letiště Ruzyně, barevně hrající černobílá televize, zhasínaní motorů automobilů a podobné kousky brzy upoutají pozornost smyšlené inspekce z letiště.
   Příběh je vyprávěn již dospělým Michalem svému synovi jakoby kolem roku 2000. Film Odysseus a hvězdy je klasickým dílem scénáristy Oty Hofmana a nechybí mu nápady z oblasti sci-fi, později uplatněné například v seriálu Návštěvníci.

VÝSKYT AUTOBUSU:

 
 
V tomto filmu jsou navždy velmi dobře zvěčněny dva autobusy Karosa ŠM-11 pražského Dopravního podniku. Nejprve se setkáme s novějším vozem ev.č. 5774, do něhož na poslední chvíli přistoupí hlavní dětští představitelé. Tato scéna byla natáčena na sídlišti Tempo v Krči. Do autobusu, stojícího v ulici V Štíhlách, vběhnou děti z Moysesovy. Následuje záběr na odjíždějící autobus a následně několik dlouhých záběrů z interiéru vozu.
   Malá sestra Michala má s sebou, aniž by to někdo tušil, zmíněný kámen z vesmíru. Proto když Michal sestru přesune více do přední části autobusu na uvolněné sedadlo, dojde k zastavení motoru. Poměrně dlouhý detailní záběr na přístrojovou desku autobusu s rukou řidiče, který se pokouší znovu nastartovat (pozn.: u ŠM-11 probíhá startování pomocí tlačítka, zapalování je spuštěno univerzálním klíčem - tzv. "bošákem"). Po několika marných pokusech uvést autobus znovu do pohybu vyzve řidič cestující, aby si vystoupili. Při tomto záběru je vidět nad bočním oknem stanoviště řidiče dřevěný rámeček, do něhož se umísťovalo "Osvědčení o technické způsobilosti". Několik celkových záběrů na výstup cestujících z 5774 a řidiče, který máváním zastavuje další autobus - ev.č. 5508. Následuje několik pohledů na přesun cestujících do druhého autobusu a také scéna přímo před předním čelem 5774. Zde stojí za zmínku fakt, že vůz ev.č. 5774 je již vybaven u dveří svítilnami "MOC" pro nový způsob odbavování, ale starší 5508 má na pravé přední oblině stále velké písmeno "S" (pozn.: označení samoobslužného provozu).
   Protože Michal a jeho kamarádi přesunuli sestru do druhého autobusu, dojde vlivem působení kamene po několika metrech jízdy i k jeho zastavení. Vzdálený pohled na vystupující cestující z 5508 je vystřídán záběrem na Michala a jeho kamarády, kteří se snaží chytit malou sestru, protože jim došlo, z jakého důvodu se oba autobusy zastavily. Proběhnou tak těsně kolem zadního čela vozu 5508.
   Na záběrech je dobře patrné že ani jeden z autobusů není vybaven žádnou linkovou orientací.

fOTOGRAFIE:

   
   Odjezd vozu ev.č. 5774 z provizorní zastávky.  
   
  Interiér autobusu ŠM-11 ev.č. 5774.  
   
  Pokus o spuštění motoru.  
   
  Opravdový řidič - neherec.  
   
  Za řidičem je vidět rámeček na OTP.  
   
  Výstup z nepojízdné 5774.  
   
  5774 a 5508 vedle sebe. Povšimněte si velkého "S" na pravé oblině 5508.  
   
  Přední čelo 5774.  
   
  Detail evidenčního čísla provedeného obtisky - tzv. italky.  
   
  Ani 5508 daleko nedojela.  
 

 

 

 

 

 


 



 


 

 


 

 

Šíření textů, fotografií a nákresů je bez souhlasu autorů zakázáno.
© CITYBUS 2006