Citybus.cz

AUTOBUSY - TROLEJBUSY - TRAMVAJE Dobré odpoledne. Dnes je Čtvrtek, 18. Října 2018


Dopravní podnik hlavního města Prahy - na lince metra C si cestující mohou nově vyzkoušet plastové sedačky

15. 06. 2017 Témata: D. Kačerov, DP Praha, Hl. m. Praha, Metro, Vozový park metra, Česká republika

logo_dp_prahafoto_metro_uvodNa lince metra C je už nyní možné narazit na jeden vůz soupravy typu M1, který je osazen novým typem plastových sedaček. Důvodem je nezbytné provozní ověření těchto sedadel, a to nejen z pohledu cestujících, ale i z pohledu údržby samotných sedadel, neboť současné konstrukční řešení upevnění čalouněných dílů ke skořepině sedadla již pomalu dožívá  (nejstarší soupravy typu M1 jsou v provozu již 17 let).

Vložený vůz č. 4270 s novými sedadly jezdí v soupravě č. 4147-4148. Čelní vůz M1 s evidenčním č. 4196 zase získal LED osvětlení. Jde o předzvěst generální opravy N7, která čeká všechny vozy metra po ujetí 1.600.000 km. DPP je na samotném počátku praktického ověřování nového typu sedadla a není zatím jasné, zda na základě zkušeností z provozu a údržby nedoznají sedadla případných změn.

Budeme velmi rádi za každou zpětnou vazbu od cestujících, protože veřejná doprava je tady pro ně a snažíme se jim nabídnout maximální možný komfort, řekl Petr Dolínek, předseda dozorčí rady DPP a náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas (ČSSD).

V případě kladného provozního ověření nových sedaček DPP předpokládá, že jimi  budou postupně vybavovány soupravy typu M1 v rámci plánované generální opravy N7, jež bude u všech souprav probíhat v polovině životnosti souprav, tj. cca po 20 letech provozu. Start těchto generálních oprav je zatím předpokládán v průběhu roku 2019.  Generální oprava N7 všech vlaků metra M1 bude trvat zhruba 4-5 let a má zajistit bezproblémové fungování vlaků na dalších 20 let.

Vzhledem ke stále poměrně vysoké technické úrovni tohoto typu vlaků nastane největší proměna v prostoru pro cestující. Současné čalouněné sedačky budou v souladu s názorem cestující veřejnosti nahrazeny sedačkami plastovými (viz anketa mezi cestujícími), které splňují současné nároky na čistotu i hygienu. Současně se zjednoduší jejich údržba, protože v případě čalouněných sedáků bylo v určitých časových intervalech nezbytné sedadla důkladně čistit. Sedáky se pak musí ze skořepiny vyjmout a odeslat výrobci k chemickému čištění nebo k opravě či výměně v případě poškození nebo degradace materiálu.

Dojde i na změny osvětlení, kdy budou stávající zářivky nahrazeny LED osvětlením. S některými novinkami už se cestující mohou díky nasazení vzorkových vozů seznámit, další se ještě dolaďují.

foto_1

foto_2

Autor: TZ-DPP # # Zobrazeno: 1,063x     _________
Vložte příspěvek