Citybus.cz

AUTOBUSY - TROLEJBUSY - TRAMVAJE Dobré poledne. Dnes je Pátek, 19. Dubna 2024


Jihlava - nová trolejbusová trať je připravena, linka B od zítřka pojede Vrchlického ulicí až do Starých Hor

30. 11. 2017 Témata: -Dopravci KV, Kraj Vysočina, Česká republika

logo_dp_jihlavaji_uvodV pondělí 5. listopadu 2007 Jihlava otevřela prodloužený úsek Vrchlického ulice, který nově napojil část města Horní Kosov a Dolina. Nikdo netušil, že na zavedení trolejbusové linky se tu bude čekat rovných deset let. Dnes primátor města Rudolf Chloupek, náměstek pro dopravu Vratislav Výborný a ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím mohli společně přestřihnout pásku a nový úsek trolejové trati oficiálně otevřít. Dopravní podnik k té příležitosti vypravil slavnostně vyzdobený vůz. První jízda, který se zástupci města a médií úsek projel.

Instalace trolejí umožnila uskutečnit největší změny v městské hromadné dopravě za uplynulých 25 let. Od 1. prosince začne platit nový jízdní řád, který přináší řadu změn v trolejbusových linkách.

„Přál bych obyvatelům, aby novou možnost dopravy rychle objevili a oblíbili si ji. Doufám, že jim budou nabídnuté spoje vyhovovat. A třeba budou moci častěji nechat auto doma,” přeje budoucím cestujícím primátor města Jihlavy Rudolf Chloupek.

V září 2017 začala v 1,4 km dlouhém úseku Vrchlického ulice montáž nového vedení na již připravené sloupy, bylo nutné zasíťovat křižovatku s ulicí S. K. Neumanna a následně Jiráskovou ulicí, před železničním přejezdem ve Starých Horách se vozy otáčí na nové točně. Investice dopravního podniku do zasíťování a zprovoznění celkem asi dvoukilometrového úseku s pěti zastávkami je 18 milionů korun. Až 85 procent nákladů by měla pokrýt dotace ministerstva dopravy.

„Rýsuje se do budoucna možnost vybudovat trolejovou trať i na Bedřichov. Pokud příležitost získat dotaci až sto milionů korun přijde, město by ji mělo chytit a nepustit, podruhé přijít nemusí,” naznačil možný budoucí rozvoj trolejbusových linek v Jihlavě náměstek primátora Vratislav Výborný.

Nové trasy trolejbusových linek od 1. prosince

Prodloužená část Vrchlického ulice v Jihlavě se připravuje na zavedení trolejbusové dopravy. To dopravnímu podniku a městu umožnilo provést zásadní změny ve vedení trolejbusových linek. Naposledy došlo k tak výraznému zásahu do vedení trolejbusových linek v roce 1993, kdy byla MHD vyloučena z Benešovy ulice. Na vedení tras se zásadním způsobem podílela i veřejnost.

„Změny jsou promyšlené, vyvážené a doufám, že je veřejnost přijme pozitivně,“ uvedl ke změnám náměstek primátora pro oblast dopravy Vratislav Výborný. Ostatně při plánování nového trasování se úřad i dopravce vážně zabývali právě požadavky, které vzešly z jednání s veřejností, besed, kulatých stolů a dotazníkových akcí, které radnice pořádá.

Konec „bé jedničky“

Linky B a BI. Rarity, jejichž trasování mátlo přespolní, a ani po letech nebyly přijatelné pro řadu místních. Linka B dozná změn, linka BI skončí a nahradí ji linka D. Jak „nám to pojede“ od 1. prosince?

Linka B pojede z hlavního vlakového nádraží na Březinky, na Masarykovo náměstí, kolem Sokolovny na ulici 17. listopadu, k Domu zdraví, dál po nově zasíťované Vrchlického ulici, napojí se na S. K. Neumanna a skončí u železničního přejezdu Na Dolech. Zpět pojede stejnou trasou.

Po dlouhých letech se navrátí linka D, která převezme část zrušené trasy BI. Pojede z hlavního vlakového nádraží k domu kultury, ke Skalce a k Domu zdraví.

Novinkou je linka F. Pojede ze Slunce přes Masarykovo náměstí k domu kultury, dál bude pokračovat stejnou cestou k Domu zdraví jako linka D. „Cestující ze Slunce dlouhodobě požadují přímé spojení k poliklinice, bez přestupu. Stejný požadavek je z oblasti u hlavního vlakového nádraží. Linky D a F by měly těmto požadavkům vyhovět,“ poznamenal k zavedení nových linek ředitel dopravního podniku Josef Vilím.

Cestující linky E nebyli spokojeni s tím, že se nedostanou jedním spojem až do centra, kam museli od DKO dojít pěšky nebo přestoupit na linku A. „Všechny spoje linky E budou vedeny až na Masarykovo náměstí. Zde se otočí na nově vybudované otočce před Mincovnou a vrátí se zpět do své trasy,“ říká Karel Trojan, vedoucí oddělení komunálních služeb na odboru dopravy. Vybudování a zprovoznění otočky, a tedy i zavedení novinky na lince E, se předpokládá v polovině ledna roku 2018.

Noční linka N rovněž využije nového zasíťování Vrchlického ulice. V trase od hlavního nádraží přes Březinky dojede do centra města, dále k Domu zdraví, odkud udělá „smyčku“ po Vrchlického ulici na Dolinu, po Jiráskově ulici zpět do centra a dále ve své stávající trase na Březinky se závlekem na Slunce na konečnou „Dopravní podnik“.

bi

Změny také v autobusových linkách

Součástí změn bude i zkrácení autobusové linky číslo 6, která bude nově končit u Domu zdraví. Současně bude omezen provoz na zastávce Fibichova ve směru z centra, kde je problém s nevhodným chováním cestujících. Od 1. prosince na této zastávce budou zastavovat autobusy linek 3 a 6 v sobotu a v neděli až od 8. hodiny ranní.

Další novinkou je přejmenování zastávky Sokolovna. Nově se bude jmenovat Vysoká škola polytechnická. Žádost o přejmenování přišla právě z vysoké školy, rada města požadavku vyhověla.

Nové trasy trolejbusových linek od 1. prosince:

a

b

c

foto: město Jihlava

1

2

3

4

5

6

7

Autor: Citybus # # Zobrazeno: 4,825x     _________
Vložte příspěvek